Dokonywanie historii palenia na całym świecie

Z początku wydawało się to niemożliwe. Jednak w 2004 r. Irlandia stała się pierwszym krajem, który wprowadził kompleksowy zakaz palenia w zamkniętych zakładach pracy, w tym w restauracjach i barach. Przeciwstawiając się straszliwym przewidywaniom, polityka Irlandii okazała się zarówno popularna, jak i egzekwowalna, z gotową zgodnością, brakiem spadków w biznesie i lepszymi wynikami zdrowotnymi dla pracowników hotelowych. Przytłaczające publiczne poparcie dla zakazu pochodzi od palaczy i osób niepalących, rozwiewając przekonanie, że restauracje i bary powinny reprezentować bastiony palenia i socjalizacji. Dla kraju tradycyjnie znanego z pełnych dymu pubów, nowy standard społeczny reprezentuje zapierającą dech w piersiach rewolucję. Historycy mogą pewnego dnia zobaczyć śmiały ruch Irlandii jako punkt krytyczny dla globalnego zdrowia publicznego. Poprzednie działania na całym świecie wynikały z rosnących dowodów naukowych, podsumowanych ostatnio w raporcie amerykańskiego chirurga z 2006 r., 2 potwierdzającym, że narażenie na bierne palenie prowadzi do przedwczesnej śmierci i chorób, w tym raka płuc i choroby niedokrwiennej serca. Na przykład w 1998 r. Kalifornia stała się pierwszym stanem w USA, który wprowadził politykę antynikotynową dla wszystkich restauracji i barów. Republika Południowej Afryki uchwaliła przepisy krajowe w 2000 r., Czyniąc miejsca publiczne bez dymu, chociaż dozwolone były zwolnienia dla barów i restauracji. Niedawno Globalna Inicjatywa Bloomberg na rzecz ograniczenia użycia tytoniu została sfinansowana przez burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga w celu ograniczenia używania tytoniu w krajach o niskim i średnim dochodzie.
Kraje, stany i prowincje, które zakazały palenia w pomieszczeniach roboczych i innych pomieszczeniach zamkniętych. Ustawodawstwo w niektórych krajach i regionach (pokazane na zielono) pozwala na możliwość wyznaczonego, zamkniętego, wentylowanego pomieszczenia dla palących. Pełne zakazy obowiązują również w Rhode Island, na Hawajach, Puerto Rico, Waszyngtonie, Bermudach, Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Bhutanie i Australijskim Terytorium Stołecznym; przepisy obowiązujące dla wyznaczonych palarni obowiązują na Malcie. Pełne zakazy wejdą w życie w Quebecu w 2008 r. Oraz w Montanie, Utah i Hongkongu w 2009 r .; prawo dopuszczające wyznaczone pomieszczenia dla palących wejdzie w życie w Finlandii w 2009 roku.
Kiedy Irlandia uchwaliła swoją politykę antynikotynową, zaskoczeni obserwatorzy zastanawiali się, czy inne kraje pójdą w ich ślady. Odpowiedź przyszła w ciągu miesięcy, kiedy Nowa Zelandia z powodzeniem wdrożyła kompleksowy zakaz. Tempo globalne przyspieszyło od tego czasu, a wiele innych krajów wprowadziło politykę w ciągu kilku lat (patrz mapa). Większość krajów wolnych od dymu znajduje się w Europie (chociaż niektóre z tych krajów dopuszczają możliwość wyznaczonego, zamkniętego, wentylowanego pokoju dla palących). Jednak inne kontynenty również odnotowały aktywność: Australia i Kanada są gotowe do dołączenia do grupy, a coraz więcej krajów rozważa wprowadzenie przepisów. Chociaż Stany Zjednoczone nie mają polityki federalnej, 17 stanów i dziesiątki gmin są uznawane za wolne od dymu miejsca publiczne.
Ponadto konwencja ramowa Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu użycia tytoniu (FCTC) z 2003 r. Pobudziła zaangażowanie. Ten pierwszy międzynarodowy traktat o zdrowym zdrowiu wzywa kraje do przyjęcia polityki czystego powietrza, a także inicjatyw, takich jak podwyżki cen i podatków, zakazów reklamowych i etykiet ostrzegawczych dla opakowań tytoniowych
[hasła pokrewne: dawca pamięci online cda, zabiegi fizykalne, anemia megaloblastyczna ]