Journey into the Heart: Opowieść pionierskich lekarzy i ich wyścig w celu transformacji medycyny sercowo-naczyniowej

Choroba wieńcowa, główna przyczyna zgonu w Stanach Zjednoczonych, występuje, gdy naczynia krwionośne zaopatrujące serce zostają częściowo zablokowane przez złogi tłuszczowe. Jedną z procedur stosowanych do ponownego otwarcia tych przewodów jest angioplastyka balonowa, polegająca na wprowadzeniu cewnika zakończonego balonem do zablokowanej tętnicy wieńcowej. Balon jest napompowany, złogi tłuszczu są ściśnięte, a normalny przepływ krwi zostaje przywrócony do mięśnia sercowego. Za tą pozornie prostą procedurą kryje się jedna z najbardziej fascynujących historii w historii kardiologii. Journey into the Heart to znakomita relacja z sukcesów i niepowodzeń, jakie napotkali po drodze pionierzy w zakresie cewnikowania serca i angioplastyki balonowej. W kilku pierwszych rozdziałach autorzy składają hołd śmiałym badaczom – Wernerowi Forssmannowi, André Cournandowi, Dickinsonowi Richardsowi, Frankowi Masonowi Sonesowi i Charlesowi Dotterowi – oraz kroniki zakładają cewnikowanie serca w medycynie klinicznej. Reszta książki poświęcona jest życiu, osiągnięciom i przedwczesnej śmierci Andreasa Rolanda Gruentziga, architekta angioplastyki balonowej w leczeniu choroby wieńcowej.
Z przyjemnością odkryłem, że ta książka zawiera nie tylko informacje biograficzne, ale także eksploruje cechy człowieka Gruentziga i innych pionierów w tej dziedzinie. Książka przedstawia wizję Gruentliga, jego pasję i niesłabnące pragnienie odniesienia sukcesu, pomimo wątpliwości jego rówieśników, a także odkrywania jego rozczarowań, niepewności i słabości. Ostatecznie czytelnik jest świadkiem osiągnięcia przez Gruentzig ostatecznego celu klinicznego zastosowania angioplastyki balonowej.
Informacje zawarte w książce uzyskano z różnych publikacji i, co być może ważniejsze, z wywiadów z ludźmi, którzy byli częścią życia prywatnego i kariery medycznej Gruentziga. To, co najbardziej podobało mi się w tej książce, to głębia analizy postaci. Na tle raczej technicznej historii o opracowaniu procedury medycznej pojawia się o wiele bardziej intrygujący dramat, ponieważ autorzy pokazują kluczowych graczy, którzy mają do czynienia z własnymi ambicjami, zazdrością, konkurencyjnością, goryczą, niepewnością i chęcią bogactwa. Rezultatem jest przekonująca narracja napisana znajomym językiem, zrozumiałym dla każdego czytelnika, która również jest pierwszorzędnym źródłem informacji dotyczących cewnikowania serca i interwencyjnych procedur wieńcowych.
Zróżnicowane interwencje wieńcowe, które są obecnie przeprowadzane na całym świecie, istnieją głównie z powodu jednego katalizatora: Andreasa Gruentziga. Journey into the Heart oddaje hołd temu indywidualistowi, któremu udało się pomimo znacznego sprzeciwu i wyjaśnia, jak to zrobił. Gruentzig, podobnie jak inni wielcy pionierzy kardiologii i innych dziedzin, wydaje się nie mieć możliwości porażki.
Hector O. Ventura, MD
Ochsner Medical Center, Nowy Orlean, LA 70121
[email protected] org
[hasła pokrewne: jak zrobić masło czosnkowe, zabiegi fizykalne, olx hrubieszów ]