Laparoskopowa splenektomia z dysseptem ultradźwiękowym

Niniejszym informujemy o skutecznej splenektomii laparoskopowej.
Dwie kobiety z idiopatyczną plamicą małopłytkową, w wieku 55 lat i pozostałe 26 lat, zostały skierowane do nas w celu wykonania splenektomii. Po wyjaśnieniu im dostępnych opcji, zdecydowali się poddać laparoskopowej splenektomii zamiast konwencjonalnej splenektomii.
Po podaniu znieczulenia ogólnego wprowadzono trokar przez lewą górną linię podskórną, a dwutlenek węgla wstrzyknięto do jamy otrzewnej. Pacjentów umieszczono następnie w pozycji leżącej poprzecznie w prawo, a cztery porty laparoskopowe 10 mm umieszczono w lewej części brzucha. Tętnica i żyła śledziony były odsłonięte w pobliżu wnęki za pomocą laparoskopowego ultradźwiękowego rozpraszacza. Większe naczynia podwiązano podwójnie, a śledzionę wycięto i umieszczono w nylonowym worku chirurgicznym, który został wprowadzony do brzucha. Kapsułkę śledziony następnie częściowo pocięto nożyczkami, po czym torebkę usunięto przez 2-cm nacięcie wzdłuż linii pachowej. Czas operacyjny wynosił osiem i sześć godzin odpowiednio u pierwszego i drugiego pacjenta. Pacjenci nie mieli powikłań pooperacyjnych. Ich pooperacyjna liczba płytek krwi wynosiła 280 × 109 na litr i 350 × 109 na litr, a liczba ta utrzymywała się w tym zakresie po odstawieniu leczenia glikokortykosteroidami.
Technika ta powinna być przydatna dla pacjentów wymagających splenektomii w przypadku łagodnej choroby.1, 2
Makoto Hashizume, MD
Keizo Sugimachi, MD
Kiichiro Ueno, MD
Kyushu University, Fukuoka 812, Japonia
2 Referencje1. Berchtold P, McMillan R.. Terapia przewlekłej idiopatycznej plamicy małopłytkowej u dorosłych. Blood 1989; 74: 2309-17.
Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Pizzuto J, Ambriz R.. Doświadczenie terapeutyczne na 934 osobach dorosłych z idiopatyczną plamicą małopłytkową: Multicentric Trial z Kooperatywnej grupy Ameryki Łacińskiej dotyczącej hemostazy i zakrzepicy. Blood 1984; 64: 1179-83.
Web of Science MedlineGoogle Scholar
(20)
[hasła pokrewne: bobotic forte, olej lniany w kapsułkach, zabiegi fizykalne ]