Mapa duchów: historia najbardziej przerażającej epidemii w Londynie – i jak zmieniła się nauka, miasta i współczesny świat Dziwny przypadek pompy szerokiej ulicy: John Snow and the Mystery of Cholera ad

Było 98 zgonów z powodu cholery w 26 107 domach z wodą dostarczoną przez Lambeth lub 37 na 10 000 domów. Dane te byłyby trudne do zignorowania przez społeczność medyczną. Ale zdarzenie miało nastąpić tuż w dzielnicy Snow w pobliżu Golden Square w Soho, gdzie cholera wymknęła się spod kontroli – 197 mieszkańców zmarło w ciągu 3 dni. Śnieg ponownie oznaczał domy, w których doszło do śmierci, i narysował mapę duchów , pokazującą ich rozmieszczenie. Wynik: 61 z 83 osób, które zmarły, otrzymało wodę z pompy na Broad Street. Dowody te przekonały sceptycznych członków Rady Gubernatorów parafii St. James, aby zamknęli pompę, usuwając jej uchwyt 8 września, tydzień po wybuchu epidemii. Powszechnie uznaje się, że usunięcie klamki pompy miało niewielki lub żaden wpływ na wybuch epidemii, który już osiągnął szczyt i spadał – wiele wrażliwych osób uciekło z obszaru – ale prawdopodobnie mogło zapobiec drugiej epidemii. (Co ciekawe, żaden z 70 pracowników Browaru Lwa na kilka jardów od pompy nie dostał cholery Dlaczego. Mając wolny dostęp do likieru słodowego, rzadko, jeśli w ogóle, pili wodę.)
Śnieg zmarł na udar w wieku 45 lat, zanim wpływ jego pracy został w pełni doceniony. Jego krótki nekrolog w Lancecie cytował jego badania dotyczące znieczulenia, ale nie wspomniał o jego epickich badaniach cholery. Jednak jego historia i wkład, który doprowadził do jego spuścizny – uznanie znaczenia czystej wody – zmienił świat. W konsekwencji oszczędzono niezliczone miliony istnień ludzkich. Wynik jego badań był z pewnością równoważny z Robertem Kochiem, Louisem Pasteurem, Alexandrem Flemingiem, Albertem Sabinem i Jonasem Salkem.
Dwie książki czyta się jak powieści. Opisują szczegółowo wydarzenia i otoczenie, które umożliwiły (i nadal umożliwiają) epidemie cholery, a także opisują i omawiają graczy – samą chorobę, pacjentów, urzędników i innych współczesnych Śnieżnych – oraz ich interakcje. Dołączona jest Florence Nightingale, miazmatysta, podobnie jak Charles Dickens, Fryderyk Engels, Karl Marx i inni. Żaden z autorów nie jest naukowcem, ale każdy wykonał wiarygodną pracę polegającą na raportowaniu nauki. Jeśli zmuszony byłbym wybierać między dwiema książkami, pochyliłbym się do Johnsona, ponieważ jest on bardziej skupiony; Znalazłem się nieco zdezorientowany szczegółami książki Hempla. Obaj autorzy z pewnością zaprezentowali więcej, niż musiałem wiedzieć o Johnie Snowu. Zainteresowani czytelnicy, którzy chcą dowiedzieć się więcej, mogą zechcieć zapoznać się ze stroną internetową poświęconą śniegowi, która jest prowadzona przez Departament Epidemiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, pod adresem www.ph.ucla.edu/epi/snow.html.
Richard A. Finkelstein, Ph.D.
University of Missouri School of Medicine, Columbia, MO 65212
[email protected] missouri.edu
[przypisy: anemia megaloblastyczna, maść ichtiolowa na trądzik, dawca pamięci online cda ]