Textbook of Surgery: Biologiczne podstawy współczesnej praktyki chirurgicznej Sabiston Review of Surgery Textbook of Surgery: Pocket companion

W każdej dziedzinie medycyny istnieją klasyczne podręczniki, które są niemal synonimem specjalności. Sabiston s Textbook of Surgery, teraz w 14. edycji, jest z pewnością jednym. Redaktor i wydawca kontynuują bogatą tradycję jakości, dzięki której Sabiston stał się częścią każdej biblioteki medycznej i większości prywatnych bibliotek chirurgów. Obecne wydanie składa się z trzech elementów: obszernego tekstu referencyjnego, skorowidza pytań i odpowiedzi oraz towarzysza kieszeni. Cel każdego z nich jest inny, ale są one komplementarne i atrakcyjne: tekst referencyjny i kieszonkowy są przeznaczone dla rezydentów podczas szkoleń i studentów; skoroszyt z pytaniami i odpowiedziami będzie przydatny dla obu grup, a także dla praktykujących chirurgów, którzy mogą być kandydatami do ponownej certyfikacji.
Tekst referencyjny jest dokładnie tym, czego oczekiwał czytelnik i nie tylko. Został on całkowicie zmieniony i zaktualizowany, z ponad 200 autorami, którzy mogli w 1992 r. Określić, kto jest kim w chirurgii. Zachowana jest podstawowa organizacja tekstu Sabiston, z podziałami na nagłówki tematów, które obejmują cały obszar chirurgii, ze wszystkimi tematy zaktualizowane, nowi autorzy w niektórych dziedzinach oraz nowe tematy i nowi autorzy w innych (np. chirurgiczne aspekty zespołu nabytego niedoboru odporności, przeszczep płuc, markery nowotworowe, pozaustrojowe natlenienie błony i rola komputerów w chirurgii).
Organizacja każdego rozdziału jest klasyczna dla tej książki, z krótkim historycznym wprowadzeniem, a następnie wprowadzeniem podkreślającym podstawowe naukowe aspekty zaburzenia chirurgicznego. Omówiono anatomiczne, fizjologiczne, patologiczne, biochemiczne, bakteriologiczne, immunologiczne i genetyczne aspekty każdego osobnika. Następnie autorzy opisują typową kliniczną prezentację pacjenta. Jakość tekstu i ilustracji jest imponująca; książka czyta się łatwo i została dobrze zredagowana. Indeks zapewnia efektywny dostęp do tematów.
Zeszyt ćwiczeń z pytaniami i odpowiedziami sprawia, że nauka jest przyjemna i pełna wyzwań, dając możliwość studiowania i przeglądu. Studenci medycyny i mieszkańcy studiujący na forach uznają to za szczególnie pociągające. Autorzy tekstu referencyjnego opracowali pytania wraz z wyjaśnieniem prawidłowych odpowiedzi odnoszących się do stron, z których zostały wykonane pytania.
Trzeci element tej trylogii, kieszonkowy towarzysz, stanie się standardową odzieżą zarówno dla mieszkańców, jak i studentów medycyny. Jest to kompaktowa książka (łatwo mieści się w białej marynarce lub kieszeni garnituru urzędnika) i ma służyć jako uzupełnienie (a nie zastąpienie) wszechstronnej pracy. Autorzy, którzy przygotowali tę książkę, prezentują te same tematy w wersji kompaktowej, która ma zapewnić wprowadzenie, a także szybkie i łatwo dostępne odniesienie. Jest również przeznaczony do przeczytania przed głównym podręcznikiem, aby umożliwić szybkie wprowadzenie do tematu. Treść każdego rozdziału jest skróconą wersją traktowania w tekście referencyjnym, z pewnymi szczegółami, wykresami, ilustracjami i bibliografią usuniętą. W przeciwieństwie do wielu podręczników kieszonkowych ma wydruk, który jest łatwy do odczytania i nie męczący dla oka.
Pakiet ten spodoba się wielu odbiorcom o różnych potrzebach i celach Prywatni chirurdzy, mieszkańcy szkoleń i studenci medycyny będą bardzo zadowoleni z tych książek i bardzo ich polecam.
Charles J. McCabe, MD
Massachusetts General Hospital, Boston, MA 02114

[przypisy: bobotic forte, olej lniany w kapsułkach, przychodnia łomżyńska bydgoszcz rejestracja ]