Tightrope – Zapobieganie Zapobieganie Chorobie i Rozwój Gospodarczy w Chinach

W ciągu ostatnich 20 lat, w miarę jak wskaźniki palenia spadały w krajach o wysokim dochodzie, przemysł tytoniowy znalazł nowe i większe rynki w krajach rozwijających się. Jedna trzecia obecnych palaczy żyje w Chinach – więcej niż w Stanach Zjednoczonych i wszystkich krajach europejskich łącznie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że do 2020 roku 70% zgonów z powodu chorób związanych z paleniem wystąpi w krajach o niskim i średnim dochodzie. Palenie może mieć szczególnie niszczycielski wpływ na Chiny, w których coroczna śmierć Choroby związane z paleniem już przekraczają milion – 2,5 razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych – i oczekuje się podwojenia do 2025 roku, jeśli nie zmniejszy się liczba palaczy.1 Efekty marszczenia są boleśnie widoczne: ponieważ w Chinach nie ma krajowego systemu opieki zdrowotnej i mało prywatnych ubezpieczenie zdrowotne, wielu Chińczyków zbankrutowało, opiekując się chorymi członkami rodziny. Z innymi problemami zdrowotnymi , mówi Kathryn Mulvey, dyrektor wykonawczy organizacji non-profit Corporate Accountability International, masz szczury lub komary, ale w tym przypadku przemysł tytoniowy jest wektorem choroby . Kraje, które są stronami Konwencji ramowej WHO o ograniczeniu użycia tytoniu. Dane pochodzą od WHO.
Chińska epidemia tytoniowa wkrótce spotka się z pewnym nowym oporem – co dziwne – od właściciela największego monopolu na papierosa na świecie: chińskiego rządu. W 2005 r. Chiny ratyfikowały Ramową konwencję Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu użycia tytoniu. Do tej pory 145 państw, reprezentujących ponad 80% światowej populacji, ratyfikowało ten pierwszy międzynarodowy traktat o zdrowiu publicznym, który wszedł w życie w lutym 2005 r. (Patrz mapa). Celem traktatu jest uregulowanie działań firm tytoniowych przy użyciu sprawdzonych strategii: podniesienie podatków od wyrobów tytoniowych, ograniczenie palenia tytoniu w miejscach publicznych, wymaganie nowych ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach papierosów oraz uregulowanie wysiłków produkcyjnych i marketingowych firm.
Zaskakująca decyzja Chin o ratyfikacji traktatu zdobyła jej wpływowych przyjaciół w globalnej społeczności zajmującej się kontrolą tytoniu. Jednym z międzynarodowych programów, które będą intensywnie inwestować w Chinach, jest nowa 125 mln USD inicjatywa Bloomberg Global na rzecz ograniczenia użycia tytoniu, ufundowana przez burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga. Bloomberg wykorzystał Judith Mackay, doradcę ds. Polityki WHO w Hongkongu, który pomaga koordynować jego wysiłki. Długoletnie przywództwo Mackay w walce z ponadnarodowymi koncernami tytoniowymi przyniosło jej obawy przed tak ważnymi graczami jak British American Tobacco, który kiedyś nazwał ją jedną z trzech najbardziej niebezpiecznych osób na świecie. Odegrała zasadniczą rolę w tworzeniu traktatu WHO, a teraz będzie mogła pomóc państwom azjatyckim w jej wdrożeniu. Ponieważ w tym krytycznym momencie inicjatywa Bloomberg podwoiła dostępne fundusze na kontrolę tytoniu w krajach o niskim i średnim dochodzie, wiele osób postrzega ją jako kluczowy katalizator w przekładaniu prawa międzynarodowego na działanie.
Chociaż trzeźwość w statystykach zmieniła wiele krajów o niskich i średnich dochodach w zwolenników restrykcyjnej regulacji, niektóre bardziej zamożne kraje, takie jak Stany Zjednoczone, pozostały ambiwalentne. Przez 4 lata negocjacji poprzedzających jednogłośne przyjęcie traktatu Światowego Zgromadzenia Zdrowia w 2005 r., USA
[więcej w: zabiegi fizykalne, olx nowogard, dawca pamięci online cda ]